Školský vzdelávací program
Textová podstrana
ŠKOLSKÝ VZDELÁVACÍ PROGRAM PRE PREDPRIMÁRNE VZDELÁVANIE
„Hraj sa s nami, športuj s nami, veselo je medzi nami.“
Názov školy: Základná škola s materskou školou, Svätoplukovo 37
Adresa školy: Elokované pracovisko ako súčasť ZŠ s MŠ Svätoplukovo 331, 951 17
Druh školy: materská škola
Kontakt: 0910 211 999
e-mail: mssvatoplukovo@gmail.com
web stránka: www.mssvatoplukovo.edupage.org
Zriaďovateľ: Obec Svätoplukovo, 951 16 Svätoplukovo
IČO : 37856430
Platný od: 1.9. 2024
1 Zameranie školy, ciele výchovy a vzdelávania v materskej škole
1.1 Východiskový stav výchovy a vzdelávania:
- poloha školy
- veľký školský dvor
- blízkosť potoka so stromovým porastom
- možnosť priameho pozorovania domácich zvierat, vtákov, hmyzu
- exkurzie na ranč
- blízkosť futbalového ihriska
- skrášľovanie okolia MŠ
- dobre vybavená telocvičňa
- dobre vybavené triedy digitálnou technológiou
1.2 Zameranie školy:
- podporovať u detí záujem o prostredie v ktorom žijú, navodzovať situácie podnecujúce ku komunikácii
- upevňovať telesný a pohybový rozvoj detí využívaním netradičných telovýchovných aktivít, vytvárať pozitívny postoj k pohybovým aktivitám a športu organizovaním zaujímavých súťaživých športových podujatí
- rozvíjať u detí estetické cítenie cez vybudovanie si hodnotového vzťahu k životnému prostrediu
- prezentovať zdraví spôsob života, utvárať pozitívny vzťah k svojmu zdraviu a prostrediu v ktorom žijeme
- stimulovať vzťah k folklóru a tým upevňovať národnostné povedomie
- objavovať nové výtvarné techniky
- pracovať a využívať DT v bežnom živote
- vychovávať k dopravnej disciplíne – rozvíjať schopnosť v praktických situáciách uplatňovať zásady bezpečného správania sa v cestnej premávke podľa všeobecne záväzných právnych predpisov v roli chodca, spolujazdca, cyklistu, či korčuliara,
- naučiť využívať digitálne technológie: - ponúknuť dieťaťu možnosť zaznamenať svoj výtvor, kresbu, zvukovú nahrávku, model, či fotografiu - diskutovať o dôvodoch, ktoré robia niektoré aktivity bezpečnými, či nebezpečnými (napr. elektrina) - používať digitálne technológie vo všetkých oblastiach učenia sa
- prehlbovať vzájomné medziľudské vzťahy rodič – učiteľ konzultáciami, poradenstvom, spoluprácu rodiny a školy organizovaním spoločných podujatí: tvorivé dielne s rodičmi a deťmi – tekvicový strašiak, bambuľkáčske medovníčky, veľkonočné vajíčko,, Vianočné besiedky, besiedky mikuláš a ku dňu matiek, otcov, súťaže (september), slávnostné rodičovské združenie pri príležitosti ukončenia dochádzky v MŠ, zasadnutie rodičovského združenia (RZ), Deň otvorených dverí v MŠ, opekačka s rodičmi a deťmi...
1.3 Naša vízia do budúcnosti:
- dopĺňať areál školského dvora – rozšíriť spevnenú plochu na pohyb detí pri pobyte vonku v čase nepriaznivého počasia
- dopĺňať triedy o didaktické pomôcky zamerané na rozvoj logického myslenia a experimentovania
- doplniť telocvičňu o kompenzačné pomôcky, a športové náčinie a náradie (zriadiť detskú posilňovňu)
- realizovať vzdelávacie aktivity zamerané na logopedické cvičenia
- integrovanie detí zo sociálne znevýhodneného prostredia
2 Výchova a vzdelávanie v materskej škole
2.1 Stupeň vzdelania podľa § 16 ods. 2 školského zákona
Predprimárne vzdelanie získa dieťa absolvovaním posledného roka školského vzdelávacieho programu odboru vzdelávania v materskej škole. Tento doklad vydá riaditeľ materskej školy len dieťaťu, ktoré absolvovalo posledný rok vzdelávacieho programu odboru vzdelávania v materskej škole.
2.2 Profil absolventa
Ak dieťa, pre ktoré je plnenie predprimárneho vzdelávania v materskej škole povinné, nedosiahne školskú spôsobilosť a pokračuje v plnení povinného predpirmárneho vzdelávania, jeho vzdelávanie sa sústreďuje na odstránenie deficitov v rozvoji kľúčových kompetencií nevyhnutných na zvládnutie primárneho vzdelávania v základnej škole.
2.3 Dĺžka dochádzky
Na predprimárne vzdelávanie sa prijíma dieťa od troch rokov veku; výnimočne možno prijať dieťa od dovŕšenia dvoch rokov veku. Predprimárne vzdelávanie je povinné pre dieťa, ktoré dosiahlo 5 rokov veku do 31.augusta. Povinné predprimárne vzdelávanie trvá jeden školský rok. Ak dieťa po dovŕšení šiesteho roku veku nedosiahne školskú spôsobilosť, bude pokračovať v plnení povinného predprimárneho vzdelávania ešte jeden školský rok za podmienok ustanovených v zákone.
2.4 Formy výchovy a vzdelávania
Povinné predprimárne vzdelávanie dieťa plní formou pravidelného denného dochádzania v pracovných dňoch v rozsahu najmenej štyri hodiny denne, okrem času školských prázdnin. Dieťa so zdravotným znevýhodnením môže plniť povinné predprimárne vzdelávanie v rozsahu menej ako štyri hodiny denne za podmienok ustanovených zákonom.
Výchova a vzdelávanie, poldenná aj celodenná, sa v materskej škole uskutočňuje dennou formou. Denná forma výchovy a vzdelávania sa môže uskutočňovať aj ako dištančná:
a) v celom rozsahu vzdelávania zabezpečovaného materskou školou pre deti, ak sa vyhlási výnimočný stav, núdzový stav alebo mimoriadna situácia,
b) v rozsahu podľa rozhodnutia riaditeľa školy, ministra školstva alebo inej oprávnenej osoby v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu pre všetkých žiakov;
c) v rozsahu podľa rozhodnutia riaditeľa materskej školy pre deti, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné, ak kvôli zdravotnému stavu alebo z iných závažných dôvodov (napr.: rodinné dôvody, ohrozovanie bezpečnosti a zdravia iných detí, ktoré sú účastníkmi výchovy a vzdelávania), nemôžu plniť povinné predprimárne vzdelávanie formou pravidelného denného dochádzania, najdlhšie počas troch po sebe idúcich mesiacov,
d) v rozsahu nevyhnutne potrebnom, najviac však jeden mesiac, z dôvodov podľa § 150a ods. 2 školského zákona.
Výchova a vzdelávanie sa v materskej škole uskutočňuje prostredníctvom nasledujúcich foriem denných činností:
• hry a činnosti podľa výberu detí,
• zdravotné cvičenie,
• vzdelávacia aktivita,
• pobyt vonku,
• činnosti zabezpečujúce životosprávu (osobná hygiena, stravovanie, odpočinok).
Hry a činnosti podľa výberu detí: sú spontánne alebo učiteľkou navodzované hry. Ich súčasťou je dopoludnia aj ranný filter prípadne aj ranný kruh. Hry a činnosti podľa výberu detí sú zaraďované ako samostatná organizačná jednotka počas prichádzania detí do materskej školy a odchádzania popoludní. Súbežne s nimi sa môžu uskutočňovať aj vzdelávacie aktivity. Pri navodzovaní obsahu hier a činností podľa výberu detí sa kladie dôraz na uplatňovanie ich individuálnych záujmov a potrieb.
Zdravotné cvičenie: sa realizuje každý deň v určitom čase zásadne pred jedlom (spravidla pred desiatou) s podmienkou dodržiavania hygienických zásad (vo vyvetranej miestnosti, prípadne vonku). Patrí k vopred plánovaným činnostiam. Môže sa zaradiť aj viackrát v priebehu dňa a môže sa realizovať tak v interiéri (herňa, telocvičňa), ako aj v exteriéri materskej školy (školský dvor, terasa, ihrisko a. i.).
Vzdelávacie aktivity: sú aktivitami vzťahujúcimi sa na sprostredkovanie plánovaných vzdelávacích obsahov jednotlivých vzdelávacích oblastí. V rámci vzdelávacích aktivít sa vytvára nosný priestor na postupné dosahovanie výkonových štandardov. Vzdelávacie aktivity sa zaraďujú ako samostatná organizačná jednotka alebo môžu byť súčasťou všetkých ostatných denných činností. Sú realizované ako individuálne, skupinové alebo frontálne aktivity detí. Časové trvanie vzdelávacej aktivity musí rešpektovať schopnosti a potreby detí, ich vývinové osobitosti a zákonitosti psychohygieny.
Pobyt vonku: plní okrem pedagogickej a rekreačnej aj významnú zdravotnú funkciu. Súčasťou pobytu vonku sú najmä spontánne pohybové aktivity, voľné hry podľa výberu detí a vychádzka mimo areálu materskej školy. V rámci pobytu vonku môžu byť zaradené aj vzdelávacie aktivity a zdravotné cvičenie tak, aby bol ponechaný dostatok času na spontánne hry a pohybové aktivity detí. Realizuje sa každodenne, skrátiť, či úplne vynechať sa môže len z dôvodu mimoriadne nepriaznivých meteorologických podmienok. Ak sa pobyt vonku skráti alebo nerealizuje, je potrebné zabezpečiť podmienky na pohybovú aktivitu detí v triede alebo telocvični (ak ju materská škola má).
Činnosti zabezpečujúce životosprávu: stravovanie detí sa zabezpečuje v pevne stanovenom čase, pričom sa odporúča dodržať trojhodinový interval medzi podávanými jedlami (desiata, obed, olovrant). Čas podávania jedla sa stanovuje podľa podmienok prevádzky materskej školy.
Odpočinok: sa zaraďuje po obede, pričom jeho trvanie závisí od potrieb detí. Ležadlá musia byť zdravotne nezávadné. Minimálne trvanie odpočinku je 30 minút. Odpočinok v jednotriednej materskej škole, ako aj vo vekovo heterogénnych triedach, sa diferencuje podľa potrieb detí. Nesmie sa narúšať realizáciou krúžkovej činnosti.
Všetky formy denných činností detí usmerňujú kvalifikované učiteľky pre predprimárne vzdelávanie. Organizácia výchovno-vzdelávacej činnosti v materskej škole je charakteristická flexibilitou striedania spontánnych a riadených činností. Formy denných činností sa realizujú súbežne alebo ako samostatné organizačné jednotky. Usporiadanie denných činností spracúva materská škola vo forme denného poriadku, ktorý:
• zabezpečuje vyvážené striedanie spontánnych hier a riadených činností,
• vytvára dostatočný priestor pre individuálne potreby a záujmy detí,
• zabezpečuje dodržiavanie zásad zdravej životosprávy (pravidelné stravovanie, dostatočný pobyt na čerstvom vzduchu, dostatočná pohybová aktivita a odpočinok).
2.5 Vyučovací jazyk
Výchova a vzdelávanie v materskej škole sa uskutočňuje v slovenskom jazyku.
2.6 Hodnotenie detíHodnotenie detí prebieha ústnou formou priebežne počas vykonávania vzdelávacej aktivity, pričom je kladený dôraz aj na autohodnotenie dieťaťa po ukončení aktivity. V rámci komunitného kruhu deti realizujú svoje hodnotenie a vzájomne počúvajú pocity iných detí z aktivít celého dňa.
3 Učebné osnovy
Učebnými osnovami školského vzdelávacieho programu „Hraj sa s nami, športuj s nami, veselo je medzi nami.“ sú vzdelávacie štandardy jednotlivých vzdelávacích oblastí Štátneho vzdelávacieho programu pre predprimárne vzdelávanie v materských školách.
3.1 Plánovanie na úrovni školy
Východiská ročného plánovania:
-
- vymedzenie tém a podtém pre ročný plán,
- výber vhodných metód, stratégií, foriem a prostriedkov pre svoju plánovanú výchovno-vzdelávaciu činnosť,
- aktualizácia prierezových tém na základe vedeckosti a získaných informácií zo školení z predchádzajúceho školského roka.
- Plánovanie prispôsobujeme špecifikám prostredia, z ktorého pochádzajú deti materskej školy (vidiecke prostredie, marginálne skupiny obyvateľstva, sociálna úroveň v rodinách.)
- V čase školských prázdnin, kedy je počet detí nižší, sa výchovno-vzdelávacia činnosť plánuje a realizuje v hrách a hrových činnostiach.
Princípy a zásady plánovania:
Aktuálnosť témy – vzhľadom na ročné obdobie, sviatky, významné svetové dni, tradície obce a pod.
Rešpektovanie prirodzenej variability detí a sociokultúrne prostredie.
Prispôsobenie sa vytvoreným materiálnym a geografickým podmienkam MŠ.
Zohľadňovanie primeranosti a individuálneho prístupu.
Zohľadňovanie súčasného stupňa rozvoja vedy a techniky.
Prepojenie tém so životom, teórie s praxou.
Dodržiavanie sústavnosti a postupnosti, postup od jednoduchého k zložitému, od ľahkého k ťažkému, od blízkeho ku vzdialenému.
3.2 Východiská plánovania
V materskej škole sa harmonogram denných aktivít a cielené vzdelávacie aktivity plánujú a realizujú tak, aby sa pokryl celý vzdelávací obsah Štátneho vzdelávacieho programu. Pri postupnom dosahovaní vzdelávacích štandardov zo Štátneho vzdelávacieho programu pre materské školy sa zohľadňuje aktuálna úroveň spôsobilostí detí v danej triede materskej školy.
Plánovanie výchovno-vzdelávacej činnosti je úplne v kompetencii učiteľky. Spôsob, forma, rozsah plánov výchovno-vzdelávacej činnosti si určí a odsúhlasí materská škola na prvej pedagogickej porade.
Výchovno-vzdelávaciu činnosť spravidla plánuje učiteľka, ktorá má rannú zmenu, no pri plnení vzdelávacích štandardov spolupracujú obe učiteľky v triede.
Výkonové štandardy jednotlivých vzdelávacích oblastí vyberáme podľa zvolenej týždennej témy. Týždenné témy nie sú pevne stanovené, učiteľky v triedach si ich svojvoľne určia. Na úrovni plánovania obsahu vzdelávania je možné a aj žiaduce vzájomné prelínanie vzdelávacích oblastí a ich integrácia.
Výkonové štandardy je možné spájať alebo deliť.
Na pedagogickej porade sa učiteľky dohodnú na spôsobe, ako si budú zaznamenávať výkonové štandardy, ktoré vo svojej výchovno-vzdelávacej práci zaradia.
Výkonové štandardy dosahované v bežných denných aktivitách nie je potrebné plánovať. K jednoduchšiemu plánovaniu výchovno-vzdelávacej činnosti je nám nápomocný metodický materiál vytvorený ŠPÚ „Adaptácie výkonových štandardov“.
Pri plánovaní a zapisovaní do triednej knihy postupujú učiteľky v zmysle uznesenia Pedagogickej rady.
3.3 Plánovanie na úrovni učiteliek
Výchovno-vzdelávacia činnosť je plánovaná týždenne vzhľadom na špecifiká práce v materskej škole s celodennou výchovou a vzdelávaním, kedy predprimárne vzdelávanie zabezpečujú striedavo na zmeny dve učiteľky. Plán výchovno-vzdelávacej činnosti chápaný ako súčasť prípravy na výchovno-vzdelávaciu činnosť, ktorého forma a spôsob vedenia sú schválené pedagogickou radou.
Realizácia týždenného plánovania:
Výchovno-vzdelávaciu činnosť (ďalej VVČ) plánujeme týždenne, plánujeme vzdelávacie aktivity. Výchovno-vzdelávací plán pre príslušný týždeň vypracúva učiteľka rannej zmeny aj pre kolegyňu popoludňajšej zmeny (po ich vzájomnej konzultácii). Obsah i forma plánu VVČ je plne v kompetencii každej učiteľky.
Učiteľky na jednotlivých triedach pri plánovaní spolupracujú. Témy sa vyberajú podľa rozsahu a náročnosti na jeden týždeň respektíve sa prelínajú viaceré témy v týždni. Témy a ciele sa realizujú v dopoludňajších vzdelávacích aktivítách a upevňujú sa v ostatných formách denných činností fixačnými metódami. Výkonové štandardy sú očíslované v ŠVP a do plánov sa k aktivitám napíše číslo výkonového štandardu. Do plánov sa zapisujú aktivity v rôznom poradí, až po zrealizovaní sa zapíše dátum realizácie. Do plánov sa zapisuje aktivita – jej stručný popis, aktivity na pobyte vonku a návrhy kútikov a hier pre hry a činnosti na ráno a poobedie. V plánoch je priestor na evaluáciu –kde učiteľky zaznačujú postrehy z aktivít, na čo sa treba zamerať, prípadne individuálny prístup k deťom, atď. Tieto evaluačné otázky a postrehy si môžu učiteľky aj ústne odkonzultovať pri preberaní detí.
Plánovanie výchovno – vzdelávacej aktivity, učiteľka :
- vychádza pri plánovaní z poznania aktuálnej úrovne detí. Rešpektujú ich potreby, prirodzenú variabilitu a sociokultúrne prostredie.
- plánuje systematickým spôsobom od menej náročných požiadaviek na dieťa k náročnejším a rešpektuje metodické postupy špecifické pre jednotlivé vzdelávacie oblasti.
- pri plánovaní výchovno-vzdelávacej činnosti môže, ale nie je to jej povinnosťou, využívať i adaptácie výkonových štandardov jednotlivých vzdelávacích oblastí.
- výkonové štandardy môže v rámci plánovaných aktivít deliť, ale i integrovať do logických celkov podľa vlastného uváženia zohľadňujúc rozvojové možnosti detí v konkrétnej triede.
Výkonové štandardy, ku ktorým z dôvodu ich priebežného dosahovania v prirodzených každodenných situáciách nie je potrebné (na druhej strane však ani zakázané) zámerne plánovať cielené vzdelávacie aktivity:
Ø Aktívne a spontánne nadväzuje rečový kontakt s inými osobami – deťmi i dospelými,
Ø reaguje na neverbálne signály (gestá, mimiku), udržuje očný kontakt, hlasnosť prejavu prispôsobuje situácii,
Ø používanie jazyka prispôsobuje sociálnym situáciám a vzťahom,
Ø pozná a dodržuje základné pravidlá vedenia dialógu,
Ø oslovuje menom rovesníkov v triede, Ø pozná mená učiteliek v triede,
Ø predstaví sa deťom i dospelým,
Ø nadviaže adekvátny sociálny kontakt (verbálny i neverbálny) s inými osobami – deťmi i dospelými,
Ø volí vhodný pozdrav vzhľadom na aktuálnu situáciu, 8 Ø odzdraví primerane situácii akceptujúc osobu, s ktorou sa zdraví.
Ø používa pozdrav, prosbu, poďakovanie, ospravedlnenie vzhľadom na aktuálnu situáciu,
Ø rešpektuje dohodnuté pravidlá spoločensky prijateľného správania,
Ø správa sa ohľaduplne k deťom i dospelým,
Ø spolupracuje v skupinovej činnosti na základe osobných predpokladov,
Ø sústredí sa na činnosť na základe zapojenia vôľových vlastností,
Ø dokončuje individuálnu alebo skupinovú činnosť,
Ø reaguje spoločensky prijateľným spôsobom na aktuálne prejavy emócií – pozitívne i negatívne,
Ø správa sa priateľsky k deťom i dospelým,
Ø požiada o pomoc, keď si to situácia vyžaduje,
Ø poďakuje za pomoc od druhých,
Ø poskytne iným pomoc,
Ø obdarí druhých,
Ø podelí sa o veci,
Ø reaguje adekvátne na dobré skutky,
Ø presadzuje sa v hre alebo v činnosti spoločensky prijateľným spôsobom
Ø nenásilne rieši konflikt,
Ø odmieta nevhodné správanie,
Ø uvedomuje si na elementárnej úrovni dôsledky svojho správania,
Ø pozná na elementárnej úrovni svoje práva a splniteľné povinnosti,
Ø má osvojené základné hygienické návyky (použitie toalety a toaletného papiera, umývanie rúk po použití toalety, umývanie rúk pred jedlom a po zašpinení sa atď.),
Ø ovláda základné sebaobslužné činnosti,
Ø aktívne sa zúčastňuje na príprave stolovania (desiata, obed, olovrant), používa príbor a dodržiava čistotu pri stolovaní,
Ø udržiava poriadok vo svojom okolí.
Dátum prerokovania ŠKVP v pedagogickej rade:
Dátum prerokovania ŠKVP v rade školy:
Dátum vydania ŠKVP: 01.09. 2023
Dátum schválenia zriaďovateľom: